top of page
  • Yazarın fotoğrafıTridi Medya

360 ve 3D 'Dijital İkiz' Gayrimenkul Sanal Turları Arasındaki Fark Nedir?

Derinlik, veri ve 'dijital ikiz' in ortaya çıkışının gerçek bir 3D sanal tur deneyimi sunmanın ne anlama geldiğini nasıl açıkladığını öğrenin. Gerçeklik yakalama terminolojisine ve tamamen sürükleyici bir müşteri deneyimi için neye ihtiyaç olduğuna birlikte görelim.Maket görünümüne sahip Matterport 3D dijital ikiz


Sanal turlarının sadece iki dakikalık YouTube videosu olarak bir araya getirilmiş, fazla yüceltilmiş slayt gösterileri olduğu zamanı hatırlıyor musunuz?


Dijital emlak turları o zamandan beri çok büyüdü. Şimdi yüksek teknoloji ürünü bir versiyon olan 3D sanal tur, sektörü domine ediyor. Bununla birlikte, tüm heyecan verici yeni teknolojiler gibi, 3D turu da taklitçi denizi yarattı - iddialarına rağmen, çoğu aslında 3D değil.


Bugün, "bir 3D turu aslında 3D yapan nedir" ve gayrimenkul profesyonellerinin farkı nasıl anlayabileceğini keşfedeceğiz.


İlk önce: 3D sanal gayrimenkul turu nedir?


Üç boyutlu bir sanal gayrimenkul turu, gayrimenkul tüketicilerinin bir evin sanal modelini uzaktan "gezmesine" olanak tanır. Belki de en iyi "gerçeklik yakalama" olarak tanımlanır, çünkü tam olarak da bu gerçekleşir ve süreç herhangi bir yerleşik ortamı, herhangi bir yerden, herhangi bir cihazdan doğrudan herkese getirir. Görüntüleyenler yalnızca ekranlarına tıklayarak veya dokunarak alanda gezinebilir; tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi yukarı, aşağı ve yana bakabilirler. Bir turda bir noktadan diğerine geçiş sorunsuzdur. Gerçek bir 3D turda görsel bozulma yoktur.


Peki gerçek bir 3D turu taklitçilerden ayıran nedir?

Her şey derinlikle ilgili. Herhangi bir sanal tur iki boyutu yakalayabilir - yükseklik ve genişlik - ancak gerçek üç boyutlu turlar derinliği de yakalar.


Tipik olarak bu, birden fazla lens ile donatılmış ve derinliği algılayabilen, ölçebilen ve yakalayabilen özel bir kamera ile yapılır. Bununla birlikte, Matterport, dünyanın dört bir yanından çekilmiş mekanların uzamsal bağlamını kullanarak, basit 360 kameralarla ve yakın gelecekte akıllı telefonlarla yakalanan görüntülere derinlik katmak için AI destekli yazılımını eğitti. Çözünürlük ve özellikler kameranıza bağlı olarak değişir ancak deneyim devam eder. Başka bir deyişle, Matterport 360'tan gerçek 3D oluşturabilir. Matterport, 3D tur teknolojisinde bir öncü ve liderdir.


Artık gerçek bir 3D turu ve kendilerini 3D olarak adlandırılan dikişli panoramalar arasındaki farkı bildiğinize göre, bu soru önem taşıyor - 3D tur gerçekten önemli mi?


3D Turlar ile Neler Yapılabilir?

3D turlar ve 360 ​​derece turlar arasındaki büyük farklardan biri, veri milimetresi veya gerçekte ne kadar gerçek olduklarıdır - "gerçeklik yakalama" olarak bilinmesinin bir nedeni vardır. Sanal mülk turları gerçek olduğunda, tüketicilerin bunları yüz yüze turlarla değiştirmeleri daha olasıdır. Bu da gayrimenkul profesyonellerine aşağıdaki gibi avantajlar sunar:


  • Şahsen gösterilmesini talep etmeden önce, alıcılar bir evin kendileri için doğru olup olmadığını daraltabildikleri için, satıcıların değerli zamanını almaz

  • Yabancı alıcıların (örneğin başka şehirden veya ülkeden) 3D turlu bir ev satın alma olasılığı daha yüksektir, çünkü fiziksel olarak orada olmadan bir mülkü "gezebilir" ve satış için daha fazla fırsat açar

  • Ciddi alıcılar, aynı mülkün birden fazla gösterimini talep etmeden satın alma kararı verebilir

Dijital İkizin Arkasındaki Veriler

Sanal tur görüşmesine girebilecek tüm terimler göz önüne alındığında, bazen bir görünümü diğerinden doğru bir şekilde tanımlamak zor olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, belki de gerçek 3D deneyimini neyin ayırt ettiğini belirlemenin en iyi yolu, yakalanan veriler ve bir uzayın "dijital ikizi" olarak aldığı formdur.


Belirtildiği gibi, gerçekten sürükleyici bir 3D deneyiminin anahtarı, doğru bir derinlik okumasından gelir. Matterport'un yapay zeka destekli yazılımında kullanılan derinlik verileri, eksiksiz dijital ikiz oluşturmak için gereken özel içeriği sağlar. Sonuç, sergilemeyi amaçlayan yerin eşsiz bir dokümantasyonu ve kullanıcı deneyimidir.


Gerçek 3D dijital ikiz deneyimini birleştiren veri noktalarının görselleştirilmesi


3D TURLARIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE SORULMASI GEREKEN SORULAR


Sanal bir turu gerçekten üç boyutlu yapan şeyin temellerini bildiğinize göre, gelecekte hizmet sağlayıcılarını değerlendirmek için kullanabileceğiniz kısa bir kontrol listesi bırakacağız. Bir turun gerçekten 3D olup olmadığını belirlemek için değil, aynı zamanda bir turun işletmeniz için başka faydalar sağlayıp sağlamadığını belirlemek için kullanın.


  • Tur pürüzsüz yol gösterileri sunuyor mu yoksa navigasyon zor, biraz sarsıcı mı? Kaba geçişler, muhtemelen 3D olmayan bir turu gösterir.

  • Tur, mülkün "MAKET GÖRÜNÜMÜ" özelliğini sunuyor mu? Matterport gibi gerçek 3D turlar, yakınlaştırıp uzaklaştırabileceğiniz tüm mülkün sanal bir modelini oluşturacaktır.

  • Tur sağlayıcısı başka hangi değerleri sunuyor? Tek bir Matterport çekimi 3D mülk turu, sanal gerçeklik (VR) turu, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, kat planları ve daha fazlasını sunar.

  • Turumu nerede paylaşabilirim? Pazarlama önemlidir, bu nedenle büyük emlak ve ilan portalları ile ortaklıklar içeren turlar arayın. Matterport turları sahibinden.com'a otomatik olarak eklenebilir. Ayrıca, turunuzun sosyal medyada kolayca paylaşabileceğiniz ve müşteri katılımını artırabileceğiniz 'Mattershort' GIF'leri ve videoları da otomatik olarak üretir.

Dijital ikizleri pazarlama araçlarınıza eklemeye hazır mısınız? Ücretsiz bir danışmanlık için buradan başlayın ve işletmenizin özel 3D deneyimleri oluşturmada gerçeklik yakalama teknolojisini en iyi nasıl kullanabileceğini öğrenmek için bir uzmanla iletişime geçin.

bottom of page