top of page

Güncelleme tarihi: 28 Haz 2020

Derinlik, veri ve 'dijital ikiz' in ortaya çıkışının gerçek bir 3D sanal tur deneyimi sunmanın ne anlama geldiğini nasıl açıkladığını öğrenin. Gerçeklik yakalama terminolojisine ve tamamen sürükleyici bir müşteri deneyimi için neye ihtiyaç olduğuna birlikte görelim.Maket görünümüne sahip Matterport 3D dijital ikiz


Sanal turlarının sadece iki dakikalık YouTube videosu olarak bir araya getirilmiş, fazla yüceltilmiş slayt gösterileri olduğu zamanı hatırlıyor musunuz?


Dijital emlak turları o zamandan beri çok büyüdü. Şimdi yüksek teknoloji ürünü bir versiyon olan 3D sanal tur, sektörü domine ediyor. Bununla birlikte, tüm heyecan verici yeni teknolojiler gibi, 3D turu da taklitçi denizi yarattı - iddialarına rağmen, çoğu aslında 3D değil.


Bugün, "bir 3D turu aslında 3D yapan nedir" ve gayrimenkul profesyonellerinin farkı nasıl anlayabileceğini keşfedeceğiz.


İlk önce: 3D sanal gayrimenkul turu nedir?


Üç boyutlu bir sanal gayrimenkul turu, gayrimenkul tüketicilerinin bir evin sanal modelini uzaktan "gezmesine" olanak tanır. Belki de en iyi "gerçeklik yakalama" olarak tanımlanır, çünkü tam olarak da bu gerçekleşir ve süreç herhangi bir yerleşik ortamı, herhangi bir yerden, herhangi bir cihazdan doğrudan herkese getirir. Görüntüleyenler yalnızca ekranlarına tıklayarak veya dokunarak alanda gezinebilir; tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi yukarı, aşağı ve yana bakabilirler. Bir turda bir noktadan diğerine geçiş sorunsuzdur. Gerçek bir 3D turda görsel bozulma yoktur.


Peki gerçek bir 3D turu taklitçilerden ayıran nedir?

Her şey derinlikle ilgili. Herhangi bir sanal tur iki boyutu yakalayabilir - yükseklik ve genişlik - ancak gerçek üç boyutlu turlar derinliği de yakalar.


Tipik olarak bu, birden fazla lens ile donatılmış ve derinliği algılayabilen, ölçebilen ve yakalayabilen özel bir kamera ile yapılır. Bununla birlikte, Matterport, dünyanın dört bir yanından çekilmiş mekanların uzamsal bağlamını kullanarak, basit 360 kameralarla ve yakın gelecekte akıllı telefonlarla yakalanan görüntülere derinlik katmak için AI destekli yazılımını eğitti. Çözünürlük ve özellikler kameranıza bağlı olarak değişir ancak deneyim devam eder. Başka bir deyişle, Matterport 360'tan gerçek 3D oluşturabilir. Matterport, 3D tur teknolojisinde bir öncü ve liderdir.


Artık gerçek bir 3D turu ve kendilerini 3D olarak adlandırılan dikişli panoramalar arasındaki farkı bildiğinize göre, bu soru önem taşıyor - 3D tur gerçekten önemli mi?


3D Turlar ile Neler Yapılabilir?

3D turlar ve 360 ​​derece turlar arasındaki büyük farklardan biri, veri milimetresi veya gerçekte ne kadar gerçek olduklarıdır - "gerçeklik yakalama" olarak bilinmesinin bir nedeni vardır. Sanal mülk turları gerçek olduğunda, tüketicilerin bunları yüz yüze turlarla değiştirmeleri daha olasıdır. Bu da gayrimenkul profesyonellerine aşağıdaki gibi avantajlar sunar:


  • Şahsen gösterilmesini talep etmeden önce, alıcılar bir evin kendileri için doğru olup olmadığını daraltabildikleri için, satıcıların değerli zamanını almaz

  • Yabancı alıcıların (örneğin başka şehirden veya ülkeden) 3D turlu bir ev satın alma olasılığı daha yüksektir, çünkü fiziksel olarak orada olmadan bir mülkü "gezebilir" ve satış için daha fazla fırsat açar

  • Ciddi alıcılar, aynı mülkün birden fazla gösterimini talep etmeden satın alma kararı verebilir

Dijital İkizin Arkasındaki Veriler

Sanal tur görüşmesine girebilecek tüm terimler göz önüne alındığında, bazen bir görünümü diğerinden doğru bir şekilde tanımlamak zor olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, belki de gerçek 3D deneyimini neyin ayırt ettiğini belirlemenin en iyi yolu, yakalanan veriler ve bir uzayın "dijital ikizi" olarak aldığı formdur.


Belirtildiği gibi, gerçekten sürükleyici bir 3D deneyiminin anahtarı, doğru bir derinlik okumasından gelir. Matterport'un yapay zeka destekli yazılımında kullanılan derinlik verileri, eksiksiz dijital ikiz oluşturmak için gereken özel içeriği sağlar. Sonuç, sergilemeyi amaçlayan yerin eşsiz bir dokümantasyonu ve kullanıcı deneyimidir.


Gerçek 3D dijital ikiz deneyimini birleştiren veri noktalarının görselleştirilmesi


3D TURLARIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE SORULMASI GEREKEN SORULAR


Sanal bir turu gerçekten üç boyutlu yapan şeyin temellerini bildiğinize göre, gelecekte hizmet sağlayıcılarını değerlendirmek için kullanabileceğiniz kısa bir kontrol listesi bırakacağız. Bir turun gerçekten 3D olup olmadığını belirlemek için değil, aynı zamanda bir turun işletmeniz için başka faydalar sağlayıp sağlamadığını belirlemek için kullanın.


  • Tur pürüzsüz yol gösterileri sunuyor mu yoksa navigasyon zor, biraz sarsıcı mı? Kaba geçişler, muhtemelen 3D olmayan bir turu gösterir.

  • Tur, mülkün "MAKET GÖRÜNÜMÜ" özelliğini sunuyor mu? Matterport gibi gerçek 3D turlar, yakınlaştırıp uzaklaştırabileceğiniz tüm mülkün sanal bir modelini oluşturacaktır.

  • Tur sağlayıcısı başka hangi değerleri sunuyor? Tek bir Matterport çekimi 3D mülk turu, sanal gerçeklik (VR) turu, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, kat planları ve daha fazlasını sunar.

  • Turumu nerede paylaşabilirim? Pazarlama önemlidir, bu nedenle büyük emlak ve ilan portalları ile ortaklıklar içeren turlar arayın. Matterport turları sahibinden.com'a otomatik olarak eklenebilir. Ayrıca, turunuzun sosyal medyada kolayca paylaşabileceğiniz ve müşteri katılımını artırabileceğiniz 'Mattershort' GIF'leri ve videoları da otomatik olarak üretir.

Dijital ikizleri pazarlama araçlarınıza eklemeye hazır mısınız? Ücretsiz bir danışmanlık için buradan başlayın ve işletmenizin özel 3D deneyimleri oluşturmada gerçeklik yakalama teknolojisini en iyi nasıl kullanabileceğini öğrenmek için bir uzmanla iletişime geçin.

İçinde bulunduğumuz bu beklenmeyen durumda Matterport sanal tur teknolojisi hem halk sağlığı için bir önlem hem de üretim kapasitesinin sürdürülmesi için önemli bir çözüm.


İster yerel, ister daha büyük çaplı olsun, ticari ilişkilerimizi sürdürmemiz için en ideal yol yüz yüze görüşmelerdir. Ancak Covid-19 salgını ne yazık ki bu iş yapış biçimini sekteye uğratmış durumda. Bu nedenle işletmeler, ayakta kalabilmek ve üretimlerini sürdürebilmek için yeni yollar bulmaya ihtiyaç duyuyor.

Yetkililer, bu salgının önüne geçebilmek için sosyal mesafeyi korumayı şart koşuyor. Büyük toplantılar, seminerler iptal ediliyor ve insanlar evlerinden zorunlu haller dışında çıkamıyor. Bu dönemde işletmeler, çalışanların işlerine devam edebilmeleri için Zoom gibi görüntülü konuşma programları veya Google Docs gibi belgelerin paylaşımını ve birlikte üzerinde çalışılmasını sağlayan çözümlere başvuruyor.

Ama emlak, mimari, mühendislik gibi müşterilerin ve paydaşların sahada olmasını gerektiren işlerde Matterport sanal tur gibi daha gelişmiş bir teknolojiye ihtiyaç duyuluyor.

Üç Boyutlu Mekanlar Projeleri Nasıl Geliştiriyor

Sydney Opera Binası gibi dünyaca ünlü bir yapının arkasındaki yaratıcı güçlerden biri olan tasarım ve mühendislik firması Arup, bu teknolojiden yararlanan şirketlerden biri.

Arup, düzenli olarak mühendislerini ve tasarımcılarını şantiyelere yollayan ve projenin ilerlemesi için bu kişilerin sahada olmasına ihtiyaç duyan bir şirket. Ancak şimdi Matterport sanal tur yoluyla, hem paydaşların hem de çalışanların, projeyi üç boyutlu olarak gezmesine olanak sağlıyor. Takımlar mekanın içinde gezebiliyor, mesafeler arasında ölçüm yapabiliyor ve sanal turun içine yerleştirilen tagler ile video, fotoğraf ve linkler üzerinden etkileşime geçebiliyor.

Şirketin kıdemli teknoloji danışmanı Farbod Mehr bu durum hakkında şunu diyor:

“Alanı taradıktan sonra 24-48 saat içinde Matterport sanal turu paylaşabiliyoruz. Bu, işlerimizi hızlandırmak ve yapabileceklerimizi planlamak için bize çok yardımcı oluyor. Bu bize sadece, şantiyeye fiziki ziyaretleri minimuma indirerek zaman ve para kazandırmadı. Ayrıca işimizin ilerleyen aşamalarında büyüyebilecek problemleri erkenden fark edip çözmemizi sağladı.”

Covid-19 salgınından dolayı ciddi seyahat kısıtlamalarına maruz kalan Arup, Matterport sanal tur ile projelerine devam edebiliyor ve zaman planlamasını optimum seviyede tutmayı başarıyor.

Emlak Sektöründe Sanal Tur: 7/24 Gezilebilir EvlerSalgının etkisini çokça hissettirdiği bir diğer sektör de emlakçılık. Hastalık riski yüzünden emlakçıların müşterilere evleri gezdirme imkanı artık ne yazık ki yok. Bu sebeple emlakçılar da Matterport sanal tur gibi yeni teknolojilere ihtiyaç duyuyor.

Amerikalı emlak şirketi Keller Willams, bu teknolojiyi kullanan büyük ölçekli şirketlerden biri. Şirket, portföyündeki ürünlerin üç boyutlu sanal turunu çektirerek Covid-19 salgını süresince de müşterilerinin online olarak evleri gezebilmesini sağlıyor.

Şirketin önde gelen emlakçılarından Bill Lawton durumu şöyle açıklıyor:

“Matterport sanal tur aslında müşterilerimizin gerçekten mekanı gezebilmesini sağlıyor. Her şey bu kadar net bir şekilde önünüzdeyse, saklayabileceğiniz pek bir şey yok demektir. Bu da müşterilerimiz için çok güven veren bir durum. Gerçek anlamda ayağınız fiziken yere basmıyor olsa da bu teknoloji ile gerçekten orada olma deneyimini yaşayabiliyorsunuz.”

Birçok farklı sektörde kullanılabilen Matterport sanal tur teknolojisi, özellikle salgın döneminde ne kadar büyük bir ihtiyacı karşıladığını gösteriyor. Bundan sonraki süreçte, işler normalleştikten sonra da artık hayatımızın bir parçası olacak gibi gözüküyor.


Yazan: RJ Pittman (CEO Matterport)

Çeviren ve Düzenleyen: Emre Işındağ

 

Genel olarak 3. boyut bizleri daima heyecanlandırmıştır. Heyecanımızın sebebini bundan 5-10 sene önce pek anlayamıyor olsak da 3. boyut, sanki 3. göz gibi bir şeydi bizim için. Biz x kuşağının, daha telefonla bile hayatlarımızın neredeyse orta dönemlerine doğru karşılaştığımızı düşünürsek, 3 Boyutlu Gezinti, deseler bize, halimiz yamandı o zamanlar.


Bu hayal gücünü içinde kocaman bir yanardağ gibi taşıyan ve o hayal lavlarını 90’lı yılların sonunda, sonu gelmezcesine havalara fışkırtan genç, son dönem x kuşağı ve yeni nesil y kuşağı birlikteliği bizi bu günlere getirdi, geleceğe götürüyor.


Şimdi o kapaklarıyla hava attığımız, yılan oynamaktan boyun fıtığı olduğumuz telefonlardan, 3 Boyutlu Gezinti yapabileceğimiz, nabzınızı kontrol edebilen ve sesli komutunuzla telefon açıp, mesaj yazabilen telefonlara…

En heyecan verici olanı da 3 Boyutlu Gezinti!


Düşünün, İstanbul’dasınız, Ege – Akdeniz ekseninde bir tatil planlıyorsunuz. Gitmek istediğiniz otellerin seçeneklerini daraltsanız da, aklınızda tam olarak bir imaj oluşmuyor, içinize bir türlü sinmiyor. Seçenekleri biraz daha daraltmak istiyorsunuz.

Ya da;

Aylardır, işten çıkıp evinize geldiğinizde, eşinizle diz dize verip, bütçenize uygun bir ev bakınıp duruyorsunuz ama ne sitelerdeki fotoğraflar doğru bir izlenim veriyor size, ne de fotoğraflardaki o tam olarak seçemediğiniz pencerelerden, nasıl bir manzaraya bakacağınızı hayal edemiyorsunuz.

Tam da burada, o heyecan verici özellik devreye giriyor. İsterseniz tabletinizden, isterseniz diz ya da masa üstü bilgisayarınızdan ve hatta telefonunuzdan 3 Boyutlu Gezintiye merhaba demeniz yeterli.

Artık o beğendiğiniz otelin kalmayı planladığınız odasında gezebilir, çarşaflarının beyazından, camlarının temizliğine ve odanın planına kadar tüm detayıyla oradaymışçasına inceleme yapabilirsiniz.


Hatta ortalama bir VR gözlükle, evinizde, oturduğunuz yerden, eşinizle el ele, bütçenize uygun evleri, o evlere henüz gitmeden, gezebilir, en küçük ayrıntılarına kadar inceler ve hatta koltuğunuzdan baktığınızda, salonunuzdan göreceğiniz manzarayı bile görebilirsiniz. Böylece, günler ve saatlerce gezmek yerine, hangi evi görmeye gideceğinize karar vermiş olursunuz.

İşte bu 3D, 3.Boyut, 3 Boyutlu Gezinti, Sanal Tur ya da Gerçekçi Sunumlar, bizler için ne kadar pratik bir yaklaşım, ne kadar gerçekçi bir deneyimse, bu sunumları kullanan işletmeler için de bir o kadar, müşteriye en hızlı, en detaylı ve en ekonomik karar verme hizmetini sunmak demektir.


Yazan: Kıvanç Kemal Yılmaz

T-Blog

bottom of page