İçinde bulunduğumuz bu beklenmeyen durumda Matterport sanal tur teknolojisi hem halk sağlığı için bir önlem hem de üretim kapasitesinin sürdürülmesi için önemli bir çözüm.


İster yerel, ister daha büyük çaplı olsun, ticari ilişkilerimizi sürdürmemiz için en ideal yol yüz yüze görüşmelerdir. Ancak Covid-19 salgını ne yazık ki bu iş yapış biçimini sekteye uğratmış durumda. Bu nedenle işletmeler, ayakta kalabilmek ve üretimlerini sürdürebilmek için yeni yollar bulmaya ihtiyaç duyuyor.

Yetkililer, bu salgının önüne geçebilmek için sosyal mesafeyi korumayı şart koşuyor. Büyük toplantılar, seminerler iptal ediliyor ve insanlar evlerinden zorunlu haller dışında çıkamıyor. Bu dönemde işletmeler, çalışanların işlerine devam edebilmeleri için Zoom gibi görüntülü konuşma programları veya Google Docs gibi belgelerin paylaşımını ve birlikte üzerinde çalışılmasını sağlayan çözümlere başvuruyor.

Ama emlak, mimari, mühendislik gibi müşterilerin ve paydaşların sahada olmasını gerektiren işlerde Matterport sanal tur gibi daha gelişmiş bir teknolojiye ihtiyaç duyuluyor.

Üç Boyutlu Mekanlar Projeleri Nasıl Geliştiriyor

Sydney Opera Binası gibi dünyaca ünlü bir yapının arkasındaki yaratıcı güçlerden biri olan tasarım ve mühendislik firması Arup, bu teknolojiden yararlanan şirketlerden biri.

Arup, düzenli olarak mühendislerini ve tasarımcılarını şantiyelere yollayan ve projenin ilerlemesi için bu kişilerin sahada olmasına ihtiyaç duyan bir şirket. Ancak şimdi Matterport sanal tur yoluyla, hem paydaşların hem de çalışanların, projeyi üç boyutlu olarak gezmesine olanak sağlıyor. Takımlar mekanın içinde gezebiliyor, mesafeler arasında ölçüm yapabiliyor ve sanal turun içine yerleştirilen tagler ile video, fotoğraf ve linkler üzerinden etkileşime geçebiliyor.

Şirketin kıdemli teknoloji danışmanı Farbod Mehr bu durum hakkında şunu diyor:

“Alanı taradıktan sonra 24-48 saat içinde Matterport sanal turu paylaşabiliyoruz. Bu, işlerimizi hızlandırmak ve yapabileceklerimizi planlamak için bize çok yardımcı oluyor. Bu bize sadece, şantiyeye fiziki ziyaretleri minimuma indirerek zaman ve para kazandırmadı. Ayrıca işimizin ilerleyen aşamalarında büyüyebilecek problemleri erkenden fark edip çözmemizi sağladı.”

Covid-19 salgınından dolayı ciddi seyahat kısıtlamalarına maruz kalan Arup, Matterport sanal tur ile projelerine devam edebiliyor ve zaman planlamasını optimum seviyede tutmayı başarıyor.

Emlak Sektöründe Sanal Tur: 7/24 Gezilebilir EvlerSalgının etkisini çokça hissettirdiği bir diğer sektör de emlakçılık. Hastalık riski yüzünden emlakçıların müşterilere evleri gezdirme imkanı artık ne yazık ki yok. Bu sebeple emlakçılar da Matterport sanal tur gibi yeni teknolojilere ihtiyaç duyuyor.

Amerikalı emlak şirketi Keller Willams, bu teknolojiyi kullanan büyük ölçekli şirketlerden biri. Şirket, portföyündeki ürünlerin üç boyutlu sanal turunu çektirerek Covid-19 salgını süresince de müşterilerinin online olarak evleri gezebilmesini sağlıyor.

Şirketin önde gelen emlakçılarından Bill Lawton durumu şöyle açıklıyor:

“Matterport sanal tur aslında müşterilerimizin gerçekten mekanı gezebilmesini sağlıyor. Her şey bu kadar net bir şekilde önünüzdeyse, saklayabileceğiniz pek bir şey yok demektir. Bu da müşterilerimiz için çok güven veren bir durum. Gerçek anlamda ayağınız fiziken yere basmıyor olsa da bu teknoloji ile gerçekten orada olma deneyimini yaşayabiliyorsunuz.”

Birçok farklı sektörde kullanılabilen Matterport sanal tur teknolojisi, özellikle salgın döneminde ne kadar büyük bir ihtiyacı karşıladığını gösteriyor. Bundan sonraki süreçte, işler normalleştikten sonra da artık hayatımızın bir parçası olacak gibi gözüküyor.


Yazan: RJ Pittman (CEO Matterport)

Çeviren ve Düzenleyen: Emre Işındağ

Yeni nesil sanal tur hakkında daha fazla bilgi almak için.

Genel olarak 3. boyut bizleri daima heyecanlandırmıştır. Heyecanımızın sebebini bundan 5-10 sene önce pek anlayamıyor olsak da 3. boyut, sanki 3. göz gibi bir şeydi bizim için. Biz x kuşağının, daha telefonla bile hayatlarımızın neredeyse orta dönemlerine doğru karşılaştığımızı düşünürsek, 3 Boyutlu Gezinti, deseler bize, halimiz yamandı o zamanlar.


Bu hayal gücünü içinde kocaman bir yanardağ gibi taşıyan ve o hayal lavlarını 90’lı yılların sonunda, sonu gelmezcesine havalara fışkırtan genç, son dönem x kuşağı ve yeni nesil y kuşağı birlikteliği bizi bu günlere getirdi, geleceğe götürüyor.


Şimdi o kapaklarıyla hava attığımız, yılan oynamaktan boyun fıtığı olduğumuz telefonlardan, 3 Boyutlu Gezinti yapabileceğimiz, nabzınızı kontrol edebilen ve sesli komutunuzla telefon açıp, mesaj yazabilen telefonlara…

En heyecan verici olanı da 3 Boyutlu Gezinti!


Düşünün, İstanbul’dasınız, Ege – Akdeniz ekseninde bir tatil planlıyorsunuz. Gitmek istediğiniz otellerin seçeneklerini daraltsanız da, aklınızda tam olarak bir imaj oluşmuyor, içinize bir türlü sinmiyor. Seçenekleri biraz daha daraltmak istiyorsunuz.

Ya da;

Aylardır, işten çıkıp evinize geldiğinizde, eşinizle diz dize verip, bütçenize uygun bir ev bakınıp duruyorsunuz ama ne sitelerdeki fotoğraflar doğru bir izlenim veriyor size, ne de fotoğraflardaki o tam olarak seçemediğiniz pencerelerden, nasıl bir manzaraya bakacağınızı hayal edemiyorsunuz.

Tam da burada, o heyecan verici özellik devreye giriyor. İsterseniz tabletinizden, isterseniz diz ya da masa üstü bilgisayarınızdan ve hatta telefonunuzdan 3 Boyutlu Gezintiye merhaba demeniz yeterli.

Artık o beğendiğiniz otelin kalmayı planladığınız odasında gezebilir, çarşaflarının beyazından, camlarının temizliğine ve odanın planına kadar tüm detayıyla oradaymışçasına inceleme yapabilirsiniz.


Hatta ortalama bir VR gözlükle, evinizde, oturduğunuz yerden, eşinizle el ele, bütçenize uygun evleri, o evlere henüz gitmeden, gezebilir, en küçük ayrıntılarına kadar inceler ve hatta koltuğunuzdan baktığınızda, salonunuzdan göreceğiniz manzarayı bile görebilirsiniz. Böylece, günler ve saatlerce gezmek yerine, hangi evi görmeye gideceğinize karar vermiş olursunuz.

İşte bu 3D, 3.Boyut, 3 Boyutlu Gezinti, Sanal Tur ya da Gerçekçi Sunumlar, bizler için ne kadar pratik bir yaklaşım, ne kadar gerçekçi bir deneyimse, bu sunumları kullanan işletmeler için de bir o kadar, müşteriye en hızlı, en detaylı ve en ekonomik karar verme hizmetini sunmak demektir.


Yazan: Kıvanç Kemal Yılmaz

T-Blog

✆ 0212 535 50 50

✆ 0532 272 08 09

Pentafoni Yönetim & Danışmanlık.png

©2019 by Tridi Medya®