top of page
  • Yazarın fotoğrafıTridi Medya

CORONA VİRÜS SALGININDA SANAL TUR İŞLETMELERİN AYAKTA KALMASINA NASIL YARDIMCI OLUR

İçinde bulunduğumuz bu beklenmeyen durumda Matterport sanal tur teknolojisi hem halk sağlığı için bir önlem hem de üretim kapasitesinin sürdürülmesi için önemli bir çözüm.


İster yerel, ister daha büyük çaplı olsun, ticari ilişkilerimizi sürdürmemiz için en ideal yol yüz yüze görüşmelerdir. Ancak Covid-19 salgını ne yazık ki bu iş yapış biçimini sekteye uğratmış durumda. Bu nedenle işletmeler, ayakta kalabilmek ve üretimlerini sürdürebilmek için yeni yollar bulmaya ihtiyaç duyuyor.

Yetkililer, bu salgının önüne geçebilmek için sosyal mesafeyi korumayı şart koşuyor. Büyük toplantılar, seminerler iptal ediliyor ve insanlar evlerinden zorunlu haller dışında çıkamıyor. Bu dönemde işletmeler, çalışanların işlerine devam edebilmeleri için Zoom gibi görüntülü konuşma programları veya Google Docs gibi belgelerin paylaşımını ve birlikte üzerinde çalışılmasını sağlayan çözümlere başvuruyor.

Ama emlak, mimari, mühendislik gibi müşterilerin ve paydaşların sahada olmasını gerektiren işlerde Matterport sanal tur gibi daha gelişmiş bir teknolojiye ihtiyaç duyuluyor.

Üç Boyutlu Mekanlar Projeleri Nasıl Geliştiriyor

Sydney Opera Binası gibi dünyaca ünlü bir yapının arkasındaki yaratıcı güçlerden biri olan tasarım ve mühendislik firması Arup, bu teknolojiden yararlanan şirketlerden biri.

Arup, düzenli olarak mühendislerini ve tasarımcılarını şantiyelere yollayan ve projenin ilerlemesi için bu kişilerin sahada olmasına ihtiyaç duyan bir şirket. Ancak şimdi Matterport sanal tur yoluyla, hem paydaşların hem de çalışanların, projeyi üç boyutlu olarak gezmesine olanak sağlıyor. Takımlar mekanın içinde gezebiliyor, mesafeler arasında ölçüm yapabiliyor ve sanal turun içine yerleştirilen tagler ile video, fotoğraf ve linkler üzerinden etkileşime geçebiliyor.

Şirketin kıdemli teknoloji danışmanı Farbod Mehr bu durum hakkında şunu diyor:

“Alanı taradıktan sonra 24-48 saat içinde Matterport sanal turu paylaşabiliyoruz. Bu, işlerimizi hızlandırmak ve yapabileceklerimizi planlamak için bize çok yardımcı oluyor. Bu bize sadece, şantiyeye fiziki ziyaretleri minimuma indirerek zaman ve para kazandırmadı. Ayrıca işimizin ilerleyen aşamalarında büyüyebilecek problemleri erkenden fark edip çözmemizi sağladı.”

Covid-19 salgınından dolayı ciddi seyahat kısıtlamalarına maruz kalan Arup, Matterport sanal tur ile projelerine devam edebiliyor ve zaman planlamasını optimum seviyede tutmayı başarıyor.

Emlak Sektöründe Sanal Tur: 7/24 Gezilebilir EvlerSalgının etkisini çokça hissettirdiği bir diğer sektör de emlakçılık. Hastalık riski yüzünden emlakçıların müşterilere evleri gezdirme imkanı artık ne yazık ki yok. Bu sebeple emlakçılar da Matterport sanal tur gibi yeni teknolojilere ihtiyaç duyuyor.

Amerikalı emlak şirketi Keller Willams, bu teknolojiyi kullanan büyük ölçekli şirketlerden biri. Şirket, portföyündeki ürünlerin üç boyutlu sanal turunu çektirerek Covid-19 salgını süresince de müşterilerinin online olarak evleri gezebilmesini sağlıyor.

Şirketin önde gelen emlakçılarından Bill Lawton durumu şöyle açıklıyor:

“Matterport sanal tur aslında müşterilerimizin gerçekten mekanı gezebilmesini sağlıyor. Her şey bu kadar net bir şekilde önünüzdeyse, saklayabileceğiniz pek bir şey yok demektir. Bu da müşterilerimiz için çok güven veren bir durum. Gerçek anlamda ayağınız fiziken yere basmıyor olsa da bu teknoloji ile gerçekten orada olma deneyimini yaşayabiliyorsunuz.”

Birçok farklı sektörde kullanılabilen Matterport sanal tur teknolojisi, özellikle salgın döneminde ne kadar büyük bir ihtiyacı karşıladığını gösteriyor. Bundan sonraki süreçte, işler normalleştikten sonra da artık hayatımızın bir parçası olacak gibi gözüküyor.


Yazan: RJ Pittman (CEO Matterport)

Çeviren ve Düzenleyen: Emre Işındağ

 

Comments


bottom of page